Selülit Nedir?

Artık kadınsal bir problem olarak nam salmış olan bu sorunun içeriğini öğrenmenin zamanı geldi. Bugün sizlerle selülit nedir sorusunun cevabını paylaşacağız. Halk dilinde portakal kabuğu görüntüsü olarak adlandırılan selülit nedir? Ciltte girintili çıkıntılı homojen olmayan bir görüntü yaratan selülit nedir? İşte tüm bunların cevabını bu yazımızda birlikte buluyoruz.

Selülit nedir?

Selülit cildin bağ dokusunun bozulmasıdır. Cildin bağ dokusu bozulur ve ortaya hiçte hoş olmayan engebeli bir cilt görünümü çıkar. Selülit bu cilt görünümünün adıdır.

Hareketsiz yaşam ve yanlış beslenme insan bedenini en olumsuz etkileyen durumların başında gelir. İşte tam da bu durum selülit oluşumunun nedenidir. Hareketsiz yaşam sonrasında bağ doku bozulur ve cilt dokularda fazla su toplamaya başlar. Ödemler oluşur. Bu ödemler yağ dokuya dönüşür ve su, tuz yağ üçgeni selülit görüntüsüne neden olur. Selülitin en önemli nedeni ise hareketsiz yaşamdır. Bundan yıllar önce Türk kadınları selülit problemin en az karşılaşıldığı bayan topluluğuydu. Oysa bugün selülit Türk kadınları için tam bir baş belası. Hareketsiz çalışma koşulları bu durumun en önemli nedeni. Ayrıca fastfood tarzı yiyecekler ile selülit adeta besleniyor. Tüm bunların neticesi ise girintili çıkıntılı ve kötü görüntülü bir cilttir.

Selülit en çok nerelerde görülür?

Selülit en çok üst bacak ve kalçalarda görülür. Selülitin öbekler halinde çoğaldığı ve en sık rastlandığı alanlar buralardır. Bacaklar selülitin kendine rahatlıkla yer bulduğu alanlardır. Bu nedenle bacakların hareketsiz kalması basen, kalça ve bu bölgede selülit oranında büyük bir artışa neden olur.

Selülite sadece hareketsiz yaşam ve beslenme bozuklukları neden olmaz. Selülit aynı zamanda genetik etkilerden, hormonal bozukluklardan, kişiye özgü olan bağ dokusu zayıflığından da kaynaklanabilmektedir.

Selülit sorunundan bilindiği üzere sadece şişmanlık problemi yaşayanlar değil aynı zamanda zayıf kişilerde onlar kadar etkilenir. Ama toplumda selülitin bir şişmanlık problemi olduğu yönünde yanlış ve yaygın bir kanı vardır.

Çirkin ve bozuk cilt probleminin en önemli çözüm noktalarından biri ise bol su tüketmektir. Ve tabiî ki hayatımıza biraz hareket katmak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir